
Gabinet Stomatologiczny Sandomierz Mickiewicza 51a/3
lek.dent. Grażyna Stefaniak
telefon 507 340 806
e-mail gr.stefaniak@wp.pl
poniedziałki i piątki: 12.00-18.30
wtorki i czwartki: 8.00 - 14.00
Rentgen zębów (Radiowizjografia cyfrowa RVG )

Oferta i specjalistyczne wyposażenie gabinetu
Oferta
-
Stomatologia zachowawcza
-
Leczenie kanałowe
-
Stomatologia estetyczna
-
Wybielanie zębów
-
Usuwanie zębów (w ostateczności)
-
Profesjonalne czyszczenie (skaling)
-
Pełna diagnostyka RTG/RVG

Diagnostyka RTG

Profilaktyka
Najnowocześniejszy rentgen punktowy na rynku X-MIND UNITY z radiowizjografią:
- pierwszy i jedyny nowatorski system automatycznego doboru warunków ekspozycji - każde zdjęcie doskonałej jakości.
- dużo mniejsza dawka promieniowania w stosunku do innych dostępnych na rynku rentgenów.
- unikalna technologia.
Pierwszy nowatorski w pełni zautomatyzowany system zdjęć cyfrowych:
Mniej promieniowania
Dzięki technologii ACE, opatentowanej przez Sopro ®, niedoświetlanie zdjęć jest eliminowane.
Niezależnie od ilości promieniowania emitowanego przez generator, tylko czujnik SOPIX dobiera optymalne dawki
wymagane dla jakości obrazu. Pacjent otrzymuje dawkę dostosowaną do jego morfologii.
-
Informacja o wpływie działalności wykonywanej przez jednostkę organizacyjną polegającej na uruchomieniu pracowni rtg oraz uruchomieniu i stosowaniu aparatów rtg na zdrowie ludzi i na środowisko
-
Na podstawie art. 32c ust. 2 ustawy Prawo atomowe (t. jedn. Dz.U z 2024r. poz. 1277) informuję, że w jednostce organizacyjnej:
-
-
Prywatny Gabinet Stomatologiczny lek. dent. Grażyna Stefaniak
-
27-600 Sandomierz, ul. Adama Mickiewicza 51A/3
-
-
wykonywana jest działalność związana z narażeniem na promieniowanie jonizujące, polegająca na: uruchamianiu i stosowaniu urządzeń wytwarzających promieniowanie jonizujące /typ aparatu rtg/ -
-
stomatologiczny aparat rtg typu: X- Mind Unity firmy de Gotzen,
-
SN: XU01640C, rok produkcji 2014 przeznaczony do wykonywania zdjęć punktowych, wewnątrzustnych.
-
-
uruchamianiu pracowni, w których mają być stosowane źródła promieniowania jonizującego, w szczególności pracowni rentgenowskich lub medycznych pracowni rentgenowskich /typ pracowni/ pracownia rentgenowska.
-
-
Dla jednostki zostały wydane decyzje zezwalające na uruchomienie i stosowanie aparatu rtg oraz na uruchomienie pracowni rtg /organ wydający, nr decyzji, data wydania/
-
Świętokrzyski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Kielcach,
-
decyzja zezwalająca na uruchomienie pracowni rtg (stomatologicznej) SEXVIa.9026.7.2015 z dnia 30.03.2015r.
-
decyzja zezwalająca na uruchomienie i stosowanie aparatu SEXVIa.9026.7.2015 z dnia 31.03.2015r
-
oraz zgoda na prowadzenie działalności związanej z narażeniem na promieniowanie jonizujące w celach medycznych polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu badań rentgenodiagnostycznych/radiologii zabiegowej* /organ wydający, nr decyzji,data wydania - nie dotyczy
-
Na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy Prawo atomowe, w celu dostosowania sposobu oceny zagrożenia do jego spodziewanego poziomu, pracownicy jednostki organizacyjnej zostali zaliczeni do kategorii B narażenia. Ocena narażenia pracowników prowadzona jest na podstawie: systematycznych pomiarów dawek indywidualnych w sposób pozwalający stwierdzić prawidłowość zaliczenia pracowników do tej kategorii*.
-
W przeciągu ostatnich 12 miesięcy nie stwierdzono przekroczenia dawek granicznych /dawka skuteczna, dawka równoważna/ określonych dla pracowników.
-
Przeprowadzono pomiary dozymetryczne rozkładu mocy dawki promieniowania jonizującego X wokół aparatu rtg, podczas których potwierdzono, że konstrukcja ścian, stropów, okien, drzwi oraz zainstalowane urządzenia ochronne w pracowni rtg zabezpiecza osoby pracujące, osoby z ogółu ludności przebywające w sąsiedztwie, a także osoby z ogółu ludności w przypadku pracowni rtg znajdującej się w budynku mieszkalnym przed otrzymaniem w ciągu roku dawek określonych w § 2 i § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 21 sierpnia 2006 r. (Dz. U. Nr 180, poz. 1325).
-
Kierownik jednostki organizacyjnej zapewnia wykonywanie działalności związanej z narażeniem zgodnie z zasadą optymalizacji wymagającą, żeby – przy rozsądnym uwzględnieniu czynników ekonomicznych i społecznych oraz aktualnego stanu wiedzy technicznej – liczba narażonych pracowników i osób z ogółu ludności oraz prawdopodobieństwo ich narażenia były jak najmniejsze, a otrzymywane przez nich dawki promieniowania jonizującego były możliwie małe.
-
Na podstawie powyższych informacji stwierdza się, że działalność w minionych 12 miesiącach nie miała negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i środowisko.
-
W związku z wykonywaniem wyżej opisanej działalności do środowiska nie są uwalniane substancje promieniotwórcze.

Nowoczesne
i bezpieczne leczenie kanałowe
Opracowanie kanałów wykonuję innowacyjnym mikrosilnikiem endodontycznym z wbudowanym endometrem ENDY 6200 firmy W&H. Urządzenie to, na każdym etapie pracy, pokazuje na wyświetlaczu położenie narzędzia w udrażnianym kanale i jego odległość do końca korzenia.
Funkcja AUTOREWERS automatycznie wycofuje pilnik z kanału po osiągnięciu wierzchołka i po przekroczeniu ustawionego momentu obrotowego ENDY 6200 pozwala na bardzo bezpieczną pracę, dzięki stałej konroli prędkości obrotowej i momentu obrotowego.
W leczeniu kanałowym stosuję również urządzenie do termoplastycznego wypełniania kanałów korzeniowych BeeFill 2 w 1 - pozwala ono na szczelne wypełnienie kanałów korzeniowych gutaperką na ciepło. Gutaperka to substancja naturalna, pozyskiwana podobnie jak kauczuk naturalny. Substancja ta jest znana od ponad 100 lat, lecz do dzisiaj jest najlepszym, najbardziej biokompatybilnym wypełnieniem kanałów.
informacje dostępne pod adresem: link
Profilaktyka
Lakowanie
Lakowanie zębów polega na wypełnieniu ich bruzd i zagłębień anatomicznych światłoutwardzalnym materiałem zawierającym fluor, który trwale, mechanicznie izoluje je od wpływu środowiska jamy ustnej. Bruzdy zębów powinny być zalakowane wcześnie, najlepiej do czwartego miesiąca po ich wyrznięciu, czyli u dzieci 6-8 letnich (zęby szóste) i u młodzieży 11-13 letniej (drugie stałe trzonowce-siódemki). Szczelność laku w bruzdach powinna być sprawdzana w czasie wizyt kontrolnych, zalecanych co 6 miesięcy.
Skaling
Mimo codziennego szczotkowania na zębach stale odkłada się płytka nazębna. Tworzą ją bakterie, substancje zawarte w ślinie i resztki pokarmów. Początkowo taki osad jest miękki i prawie nie różni się kolorem od szkliwa. Jeśli jednak nie jest regularnie usuwany zaczyna ciemnieć. Uśmiech traci naturalną biel. Ponadto drobnoustroje znajdujące się w płytce powodują kłopoty z zębami i dziąsłami, wywołując przewlekły stan zapalny. Proces osadzania się kamienia nazębnego można spowalniać poprzez prawidłowe zabiegi higieniczne (szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznych oraz płukanek). Jeśli mimo wszystko kamień nazębny wciąż powstaje- istotne jest jego regularne profesjonalne usuwanie poprzez zabieg skalingu, który wykonuje się za pomocą ultradźwiękowych skalerów stomatologicznych. Końcówka skalera po przyłożeniu do powierzchni złogów nazębnych wprowadzana jest w drgania o bardzo wysokiej częstotliwości, co powoduje oderwanie złogów kamienia od powierzchni zębów. Skaling ultradźwiękowy powinien być przeprowadzany 1-2 razy w roku, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta, określanych podczas wizyt kontrolnych w gabinecie.
Proteza acetalowa
uzupełnia braki zębów i stanowi alternatywę dla klasycznych protez szkieletowych, które wykonane są z metalu. Różnica polega na tym, że sztywne elementy metalowe i akrylowe zostały zastąpione przez tworzywo elastyczne - acetal.
Klamry znajdujące się na zębach i utrzymujące protezę mogą być wykonane w kolorze dziąsła lub zęba (w zależności od umiejscowienia). Sprawia to, że dzięki protezie acetalowej możemy uzyskać zadowalający efekt estetyczny.
Jakie są zalety protez acetalowych?
-
szkielet protezy wykonany z acetalu jest cienki, lekki i estetyczny;
-
mocowane są na klamrach i wypustkach (tzw. cierniach), dzięki czemu nie uciskają dziąseł i powodują wolniejszy zanik wyrostka zębodołowego (braki zębowe zawsze powodują stopniowy zanik kości w miejscu braków, dlatego tak ważna jest walka o zachowanie jak największej ilość własnych zębów);
-
ze względu na zastosowanie klamer użytkowanie ich jest łatwiejsze i bardziej komfortowe w porównaniu doprotez akrylowych;
-
prawie nie pokrywają podniebienia - zajmują niewiele miejsca w ustach;
-
mają dobre utrzymanie - nie spadają;
-
nie wywołują reakcji alergicznych; są idealne dla osób z alergią na metale, czyli nie mogących użytkować klasycznej protezy szkieletowej
-
klamry i płyta protezy wykonane są z acetalu w kolorze zębów lub dziąsła, co znacznie zwiększa jej estetykę
-
ze względu na elastyczną i sprężystą konstrukcję są to protezy, do których pacjenci bardzo szybko się przyzwyczajają
-
wykazują wysoką odporność na złamania
Proteza acetalowa – wykonanie krok po kroku.
I wizyta
-
dentysta wykonuje dwa wyciski: górny (szczęki) i dolny (żuchwy) w celu dozworowania warunków jamy ustnej
II wizyta
-
stomatolog ustala wysokość zwarcia (czyli sprawdza jak pacjent zagryza zęby oraz jaka powinna być wysokość zębów)
-
lekarz wraz z pacjentem dobierają kolor zębów
III wizyta
-
dentysta przymierza próbną protezę (płyta protezy z zębami ustawionymi w wosku)
-
lekarz wraz z pacjentem ocenia czy kolor i kształt zębów jest odpowiedni
IV wizyta
-
dentysta przymierza pacjentowi gotową protezę, sprawdza przyleganie i dokonuje ewentualnych korekt
-
stomatolog z pacjentem oceniają efekt estetyczny
-
lekarz udziela pacjentowi wskazań dotyczących użytkowania protezy i wizyt kontrolnych
Ile kosztuje proteza acetalowa?
Cena protezy acetalowej waha się najczęściej od 1200 do 1700 zł.

Protetyka
